EN

AR

کلینیک سحر

جراحی زیبایی،لاغری،کاشت مو

کربوکسی تراپی چیست و چه عوارضی را به دنبال دارد؟

اشتراک گذاری

کربوکسی تراپی، یک متد درمانی غیر تهاجمی است که در آن با استفاده از تزریق گاز کربن دی اکسید، تغییراتی را می‌توان در پوست ایجاد کرد. اگر به دنبال جوانسازی پوست با استفاده از یکی از پیشرفته‌ترین روش‌های غیر تهاجمی در دنیا هستید، در ادامه مطلب با نحوه عملکرد، مزایا و عوارض روش کربوکسی تراپی بیشتر آشنا شوید.

 

کربوکسی تراپی چیست؟

کربوکسی تراپی یکی از جدیدترین متدهای درمانی است که برای اولین بار در دهه ۹۰ در کشور فرانسه معرفی شد. در این روش گاز کربن دی اکسید به طور مستقیم زیر پوست تزریق می‌گردد. این عمل می‌تواند در نقاط مختلفی از جمله صورت، زیر چشم، غبغب، پوست سر، ران‌ها و باسن انجام گردد.

 

از روش کربوکسی تراپی برای درمان سلولیت، حلقه‌های تیره زیر چشم، ترک‌های پوستی، جای آکنه و کاهش ریزش مو استفاده می‌شود.

به طور کلی انجام این روش سبب افزایش گردش خون زیر پوست، افزایش خاصیت ارتجاعی پوست، همچنین کمک به ترمیم کلاژن و از بین بردن رسوبات چربی می‌شود. برخی از پزشکان از این درمان برای درمان اختلال نعوظ، آرتریت حاد، سندرم رینود و آلوپسی ناشی از گردش خون ضعیف استفاده کرده‌اند.

بدن ما به طور طبیعی کربن دی اکسید تولید می‌کند. در نتیجه کربن دی اکسید را به عنوان یک ماده بیگانه در نظر نمی‌گیرد و واکنش بدی به این ماده خارجی نشان نداده و به خوبی آن را می‌پذیرد. بنابراین استفاده از این روش درمانی برای طیف گسترده‌ای از افراد قابل انجام بوده و کمترین عوارض جانبی را به دنبال خواهد داشت.

 

به همین علت است که کربوکسی تراپی به عنوان یک روش غیرتهاجمی شناخته می‌شود.

کربوکسی تراپی چگونه انجام می‌شود؟
تاثیری که این روش بر نقطه تحت درمان می‌گذارد با توجه به هدف درمان متفاوت است. اما به طور کلی نحوه انجام و عملکرد آن اغلب یکسان است. در کربوکسی تراپی مخزن گاز کربن دی اکسید به یک تنظیم‌کننده جریان با لوله پلاستیکی متصل است. پزشک با دقت میزان جریان گاز از مخزن را تنظیم می‌کند. گاز از طریق تنظیم‌کننده جریان به لوله‌های استریلی که دارای یک فیلتر در انتهای آن است، ساطع می‌شود.

فیلتر هر گونه ناخالصی را قبل از رسیدن به بدن می‌گیرد. سپس گاز از طریق یک سوزن بسیار کوچک در طرف مقابل فیلتر عبور می‌کند. و به این شکل پزشک گاز زیر پوست را از طریق این سوزن های بسیار ریز تزریق می‌کند.

این روش تقریباً کاملاً بدون درد است. با این حال برخی از پزشکان قبل از وارد کردن سوزن، ماده بی‌حس‌کننده را روی محل تزریق می‌مالند.

کربوکسی تراپی یک روش سرپایی است و معمولاً هر جلسه تنها ۱۵ تا ۳۰ دقیقه طول می‌کشد. بهتر است برای مشاهده نتیجه بهتر این جلسات به طور مکرر طی هفته‌های پیشنهادی توسط پزشک، تکرار شوند. همچنین در این روش به هیچ آمادگی خاصی قبل از عمل نیاز نیست، اگرچه پزشک ممکن است بسته به شرایط شما دستورالعمل‌های خاصی را پیشنهاد دهد.

 

کربوکسی تراپی چگونه باعث بهبود ناحیه درمان می‌شود؟

گردش خون ضعیف تا حدی مسئول سلولیت، ترک‌های پوستی و سیاهی زیر چشم است. سلول‌های بدن کربن دی اکسید را به عنوان زباله آزاد می‌کنند. گلبول‌های قرمز اکسیژنی را که استنشاق می‌کنید می‌گیرند و به بافت‌ها می‌برند، سپس کربن دی‌اکسید را جذب می‌کنند. در نهایت، کربن دی اکسید توسط ریه ها بازدم می‌شود.

یک پزشک می‌تواند با تزریق کربن دی اکسید، گردش خون را در یک منطقه خاص افزایش دهد و باعث هجوم گلبول‌های قرمز خون به آن ناحیه شود. هنگامی که سلول‌های خونی به محل مورد نظر می‌رسند، گردش خون را افزایش می‌دهند. این روند برای ترمیم خاصیت ارتجاعی پوست و رفع حلقه‌های زیر چشم، تاثیرگذار است.

 

موارد استفاده از کربوکسی تراپی
کاهش سلولیت: گاز کربن دی اکسید را می‌توان به سلول‌های چربی نیز تزریق کرد که باعث می‌شود سلول‌ها ترکیده و در بدن دفع شوند.

سلولیت زمانی ایجاد می‌شود که چربی زیر پوستی از روی پوست بیرون بزند. چندین مطالعه نشان داده‌اند که کربوکسی تراپی در صورت استفاده برای درمان سلولیت بی‌خطر است.

۱- رفع تیرگی زیر چشم: سیاهی زیر چشم معمولاً به دلیل گردش خون ضعیف ایجاد می‌شود. کربوکسی تراپی زیر چشم سبب افزایش گردش خون در این ناحیه شده و باعث کاهش کبودی زیر چشم می‌گردد.

۲- آلوپسی: برخی از انواع آلوپسی یا ریزش مو می‌تواند ناشی از گردش خون ضعیف باشد، که در این صورت به راحتی با کربوکسی تراپی قابل درمان است.

۳- درمان ترک‌های پوستی: ترک‌هایی که روی بدن خود می‌بینید و معمولا تحت تاثیر چاقی و یا لاغری ایجاد می‌شوند، درواقع پارگی کلاژن‌های پوستی است. با استفاده از روش کربوکسی تراپی، کلاژن‌های جدیدی ایجاد می‌شود که سبب ضخامت پوست شده و ظاهر آن را بهبود می‌بخشد.

کربوکسی تراپی
قیمت و هزینه روش کربوکسی تراپی
در روش کربوکسی تراپی برای مشاهده بهترین نتیجه، بهتر است جلسه درمانی چند مرتبه طی هفته‌های متوالی تکرار گردد. هزینه این روش درمانی با توجه به هدف و ناحیه درمان و همچنین تعداد جلسات درمانی، متفاوت است.

 

کربوکسی تراپی چه عوارضی را به دنبال دارد؟

کربوکسی تراپی یک روش نسبتاً ایمن است که تقریباً هیچ عارضه جانبی ندارد. افراد ممکن است در محل تزریق، به ویژه در بازوها و پاها، دچار کبودی مختصری شوند. این کبودی معمولا حداکثر ظرف یک هفته برطرف می‌شود.

هنگامی که کربوکسی تراپی برای درمان ترک‌های پوستی و اسکار استفاده می‌شود، نسبتاً بدون درد است. این به این دلیل است که بافت اسکار حاوی عصب نیست. ممکن است پس از انجام این روش احساس خارش داشته باشید زیرا ترک‌های پوستی در طول کربوکسی تراپی متسع می‌شوند. احساس خارش معمولا در طی پنج دقیقه برطرف می‌شود.

افرادی که از کربوکسی تراپی برای درمان سلولیت و رسوبات چربی استفاده می‌کنند، ممکن است در حین تزریق احساس فشار کنند؛ این احساس مشابه احساسی است که در هنگام اندازه‌گیری فشار خون احساس می‌شود؛ که درواقع ناشی از انبساط گاز می‌باشد.

 

به طور کلی مناطق تحت درمان، پس از انجام کربوکسی تراپی تا ۲۴ ساعت احساس گرما و گزگز خواهند داشت، زیرا گاز دی اکسید کربن با انجام عملکرد خود سبب بهبود گردش خون می‌شود. با این حال، شما می‌تواند پس از انجام این روش درمانی، به راحتی به روال عادی زندگی خود بازگردید.

جهت مشاوره رایگان فرم زیر را پر کنید تا با شما تماس بگیریم.

    نام و نام خانوادگی:

    شماره تماس:

    زمینه مشاوره:

    اگر این مقاله را دوست داشتید، با دوستانتان به اشتراک بگذارید.

    Call Now Buttonتماس سریع (لمس کنید)