EN

AR

سحر کلینیک

جراحی زیبایی،لاغری،کاشت مو

چه عواملی در ایجاد موخوره تاثیرگذار است و چگونه می‌توان از موخوره جلوگیری کرد؟

اشتراک گذاری

موخوره در نتیجه خرد شدن و یا جدا شدن تار مو به دو یا چند تکه اتفاق می‌افتد. که به دلیل آسیب ناشی از فشار بیش از حد بر فولیکول، رنگ کردن بیش از حد مو و استفاده مکرر از ابزارهای حرارتی اتفاق می‌افتد. در واقع موخوره زمانی اتفاق می‌افتد که انتهای موهای شما خشک، شکننده و فرسوده می‌شود.
قرار گرفتن در معرض شرایط آب و هوایی شدید و تکنیک‌های مراقبت از مو مانند استفاده از سشوار، اتو مو و فرکننده‌ها ممکن است باعث شکستگی تارهای مو شود. همچنین استفاده مکرر از محصولات شیمیایی نیز می‌تواند باعث موخوره شود.

به طور کلی عوامل زیر می‌توانند در ایجاد موخوره تاثیرگذار باشند:
• آسیب‌های مکانیکی مانند شانه کردن بیش از حد موها، خشک شدن بیش از حد موها و پیچ و تاب دادن و فشردن بیش از حد با حوله
• رنگ کردن مو
• استفاده مکرر از محصولات شیمیایی نامناسب
• استفاده مکرر از سشوار و اتو مو و برخورد حرارت مستقیم به تارهای مو
همه این موارد به کوتیکول ساقه مو آسیب می‌رسانند؛ زیرا فلس‌های کوتیکول از بین رفته و موها ضعیف، شکسته و دچار پارگی می‌شوند.

درمان موخوره
چگونه می‌توان موخوره را از بین برد؟
متاسفانه تار موهایی که دچار موخوره شده‌اند قابل ترمیم نیستند و راه درمانی برای بازگشت آنها به تار موی سالم وجود ندارد. تنها راه مطمئن برای خلاص شدن از شر موخوره کوتاه کردن موها است. البته برخی از افراد به جای کوتاه کردن مو با قیچی، موهای خود را پیچانده و انتهای تارهای مو را با شعله می‌سوزانند. از آن جایی که انجام این روش ممکن است باعث سوختن مو یا پوست شود، آن را پیشنهاد نمی‌دهیم.
حتی اگر تنها راه خلاص شدن کامل از موخوره این باشد که انتهای تار موهای خود را کوتاه کنید، اقدامات زیادی وجود دارد که می‌توانید برای جلوگیری از به وجود آمدن موخوره و همچنین جلوگیری از پیشروی آن انجام دهید.

 

راه‌های پیشگیری از موخوره
۱٫ در مورد روش‌های خشک کردن موهای خود تجدید نظر کنید:
موهای شما در واقع در طول روند خشک شدن آسیب پذیرتر هستند، بنابراین باید نحوه برخورد با آن ها بعد از دوش گرفتن با زمانی که خشک هستند تفاوت داشته باشد، تا از ایجاد موخوره جلوگیری کند.
خشک کردن موها با حوله و پیچ و تاب دادن شدید به آنها می‌تواند باعث شکستگی بیشتر تارهای مو شود. بعد از حمام با استفاده از یک حوله و با فشار دادن ملایم، آب اضافی موها را بگیرید. سپس برای خشکی بیشتر موهای خود از سشوار استفاده کنید.

۲٫ تکنیک سشوار کشیدن موهای خود را ارزیابی کنید:
بسیار مهم است که تا حد امکان قبل از رها شدن موهایتان و خشک شدن آنها در هوای آزاد، به وسیله سشوار موهای خود را خشک کنید. همان طور که خشک کردن موها پس از استحمام برای سلامتی مو بسیار مهم است، اگر این روند غیر اصولی و بیش از حد انجام گیرد نیز احتمال آسیب به مو و موخوره وجود دارد. به طور کلی از ۶۰ تا ۹۰ درصد خشک شدن مو ایده‌آل است.

از ابزارهای حرارتی با کیفیت استفاده کنید و از انتقال مستقیم گرما به انتهای موهای خود، خودداری کنید و بیشتر روی ریشه‌ها و میانه‌ی ساقه مو تمرکز کنید. همیشه نازل را برای توزیع یکنواخت گرما به طور مداوم در حرکت نگه دارید و هرگز نازل را مستقیماً با موهای خود برخورد ندهید. اگر واقعاً می‌خواهید از موهای خود محافظت کنید، بهتر است فقط از سشوار برای ایجاد فرم و صاف کردن کوتیکول ها استفاده کنید و تا حد امکان از استفاده از ابزارهایی مثل اتو مو که در تماس مستقیم با تارهای مو هستند، اجتناب کنید. در شرایطی که مجبور به استفاده از اتو مو و یا سایر ابزارهای مستقیم حرارتی بودید، از اسپری محافظ حرارت استفاده کنید و استفاده از گرما را به حداقل رسانده و ابزار حرارتی خود را روی درجه دمای مناسب تنظیم کنید.

۳٫ ترجیحاً هر شش هفته انتهای موهای خود را کوتاه و اصلاح کنید.
۴٫ هر روز موهای خود را نشویید؛ این کار را با فواصل زمانی مناسب انجام دهید و هنگام شستشو از شوینده‌های مناسب موی خود استفاده کنید.
۵٫ شامپوهای کاملاً طبیعی را انتخاب کنید که فاقد هرگونه مواد مضر باشند.
۶٫ حتما در حمام علاوه بر شامپو از ماسک مو نیز استفاده کنید؛ همچنین اگر جنس موهای شما خشک است، مصرف نرم‌کننده را فراموش نکنید.

۷٫ موهای خود را زمانی که خیس هستند شانه نکنید. از شانه کردن موهای خود در حمام اجتناب ورزید و پس از خشک شدن موهایتان برای شانه کردن از شانه‌های مناسب استفاده کنید.
۸٫ استفاده از مواد شیمیایی و خدمات آسیب‌رسان برای رنگ کردن و یا صاف کردن موهای خود را محدود کنید.
۹٫ مکمل‌هایی که موها را تقویت می‌کنند مانند بیوتین و اسید فولیک مصرف کنید
۱۰٫ برخی از مدل موها، مانند دم اسبی و پیچش مو، می‌توانند باعث موخوره در انتهای مو شوند. محدود کردن دفعات استفاده از این مدل موها ممکن است از شکستگی و آسیب دیدن تارهای مو جلوگیری کند.


آیا برخی افراد بیشتر مستعد موخوره هستند؟
اگرچه هرکسی می‌تواند موخوره را تجربه کند، اما افراد آفریقایی‌تبار بیشتر در معرض موخوره هستند. بر اساس یک مطالعه معتبر در سال ۲۰۱۵، افراد این نژاد به دلیل داشتن سطح مقطع بیضی در تار موهای خود بیشتر از سایرین مستعد موخوره می‌باشند.
زنان در دوره یائسگی نیز بیشتر در معرض موخوره هستند. در واقع با کاهش سطح استروژن، روغن‌های طبیعی تولید شده در پوست سر کاهش می‌یابند و ممکن است موها خشک شده و احتمال شکستن آنها بیشتر شود.

به طور کلی، موخوره می‌تواند بر ظاهر موهای شما تأثیر بگذارد و در صورت عدم مدیریت، در طولانی مدت باعث آسیب بیشتر مو می‌شود. زمانی که از موخوره صحبت می کنیم، پیشگیری کلیدی‌ترین مرحله می‌باشد. اگرچه ممکن است قصد حذف ابزارهای حالت دهنده خود را نداشته باشید، اما استفاده کمتر از آن ها و انجام روش‌های مراقبتی مطلوب احتمال ایجاد موخوره را برای شما به کمترین حد خود می‌رساند.

جهت مشاوره رایگان فرم زیر را پر کنید تا با شما تماس بگیریم.

    نام و نام خانوادگی:
    شماره تماس:
    زمینه مشاوره:

    اگر این مقاله را دوست داشتید، با دوستانتان به اشتراک بگذارید.

    Call Now Buttonتماس سریع (لمس کنید)