ریزش مو در زنان

اشتراک گذاری

زمانی که بین تعداد موهای از دست رفته و تعداد موهای جدید رشد کرده تعادل برقرار نباشد، میگوییم فرد دچار ریزش مو شده است. ریزش مو در زنان معمولا به شکل کم پشتی در کل ناحیه سر ظاهر می شود و عواملی از جمله تغییرات هورمونی، تغذیه ، استرس و مراقبت بر روی ایجاد آن تاثیرگذار است.

پوست انسان در تمام نقاط به جز کف دست، کف پا و پلک ها از مو پوشیده شده است. حتی در برخی از نقاط به قدری تارهای مو ظریف هستند که عملا نامرئی می باشند. موهای پرپشت و درخشان در ناحیه سر یکی از زیبایی های ظاهری است که هر فردی آرزوی آن را دارد. همین امر باعث شده افرادی که از ریزش مو رنج می برند، دچار عدم اعتماد به نفس شده و به فکر راهکاری برای درمان این معضل باشند. برخلاف تصور عموم فقط آقایان دچار ریزش مو نمی شوند؛ بلکه ریزش مو در زنان نیز شایع بوده و می تواند منجر به کم پشتی موها و یا طاسی گردد. این طاسی می تواند به طور تدریجی و یا ناگهانی ایجاد شده و دائمی یا موقت باشد.

 

 

پوست انسان در تمام نقاط به جز کف دست، کف پا و پلک ها از مو پوشیده شده است. حتی در برخی از نقاط به قدری تارهای مو ظریف هستند که عملا نامرئی می باشند. موهای پرپشت و درخشان در ناحیه سر یکی از زیبایی های ظاهری است که هر فردی آرزوی آن را دارد. همین امر باعث شده افرادی که از ریزش مو رنج می برند، دچار عدم اعتماد به نفس شده و به فکر راهکاری برای درمان این معضل باشند. برخلاف تصور عموم فقط آقایان دچار ریزش مو نمی شوند؛ بلکه ریزش مو در زنان نیز شایع بوده و می تواند منجر به کم پشتی موها و یا طاسی گردد. این طاسی می تواند به طور تدریجی و یا ناگهانی ایجاد شده و دائمی یا موقت باشد.
سر یک انسان بالغ به طور متوسط حدود ۱۰۰۰۰۰ تا ۱۵۰۰۰۰ تار مو دارد و به طور طبیعی روزانه ۱۰۰ عدد از آن ها را از دست می دهد. پس پیدا کردن چند تار موی سرگردان روی برس مو لزوماً دلیلی برای هشدار نیست. اما زمانی که ریزش مو از حالت طبیعی خارج شده و فرد را دچار‌نگرانی کند، بایستی به فکر راهکارهای درمانی بود.

چه چیزی باعث ریزش مو می شود؟
ریزش مو بخشی از چرخه طبیعی رشد موهاست. به طوری که موهای قدیمی با ریزش خود جا را برای موهای جدیدتر باز می کنند. تا زمانی که تعادل میان ریزش موهای قدیمی و رشد موهای جدید برقرار باشد، ریزش مو طبیعی است. اما زمانی که این تعادل از بین برود، ریزش مو از حالت طبیعی خارج شده و آلوپسی یا طاسی را در فرد ایجاد می کند.
پزشکان نمی دانند چرا ماهیت برخی فولیکول های مو به گونه ای است که دوره رشد کوتاه تری نسبت به بقیه داشته باشند. با این حال، چندین عامل ممکن است بر ریزش مو در زنان تأثیر بگذارد:

 

 

هورمون‌ها: مانند سطوح غیر طبیعی آندروژن (هورمون‌های مردانه که هم در مردان و هم در زنان تولید می‌شوند)
• وراثت: ژن ها هم از والدین مرد و هم زن، می توانند بر استعداد فرد برای طاسی الگوی مردانه یا زنانه تأثیر بگذارند.
• استرس: استرس و اضطراب ناشی از اتفاق های مختلف در زندگی می تواند در حیطه های زمانی خاصی به یکباره سبب ریزش مو در زنان شود.
• بارداری و زایمان: از آن جایی که در حین بارداری شخص با عدم تعادل در هورمون ها مواجه می شود، ریزش مو زنان به طور معمول اتفاق می افتد.
• داروها: بسیاری از داروها از جمله داروهای شیمی درمانی مورد استفاده در درمان سرطان، رقیق کننده های خون، مسدودکننده های بتا آدرنرژیک مورد استفاده برای کنترل فشار خون و قرص های ضد بارداری، موقتی می توانند باعث ریزش مو در زنان شوند.
• آسیب های فیزیکی: عواملی از جمله سوختگی، جراحات و اشعه ایکس می تواند باعث ریزش موی موقت شود. در چنین مواردی، معمولاً پس از بهبودی آسیب، رشد طبیعی مو برمی‌گردد، مگر اینکه جای زخم ایجاد شود که در این صورت موها هرگز دوباره رشد نمی کنند.
• بیماری خودایمنی: بروز این بیماری ها ممکن است باعث آلوپسی آره آتا شود. در آلوپسی آره آتا، سیستم ایمنی بدن به دلایل نامعلومی افزایش می یابد و فولیکول های مو را تحت تاثیر قرار می دهد. در اکثر افراد مبتلا به آلوپسی آره آتا، موها دوباره رشد می کنند، اگرچه ممکن است به طور موقت بسیار ظریف و با رنگی روشن تر باشند.

 

 

تکنیک های غلط مراقبت از مو: روش‌های آرایشی مانند شامپو زدن به دفعات، خشک کردن، دکلره کردن و رنگ کردن مو می‌توانند با ضعیف و شکننده کردن موها به نازک شدن کلی مو کمک کنند. بافتن محکم، استفاده از بیگودی داغ، و کشیدن موها نیز می تواند به مو آسیب برساند و آن را بشکند. با این حال، این روش ها باعث طاسی در زنان نمی شوند. در بیشتر موارد، اگر منبع مشکل از بین برود، موها به طور طبیعی رشد می کنند. با این حال، آسیب شدید به مو یا پوست سر گاهی اوقات باعث ایجاد لکه های طاسی دائمی می شود.
• شرایط پزشکی : بیماری هایی مثل تیروئید، لوپوس، دیابت، کم خونی ناشی از فقر آهن، اختلالات خوردن و کم خونی می توانند باعث ریزش مو شوند. اغلب اوقات، زمانی که بیماری زمینه‌ای درمان می‌شود، موها برمی‌گردند.
• رژیم غذایی: یک رژیم غذایی کم پروتئین یا یک رژیم غذایی با محدودیت شدید کالری نیز می تواند به صورت موقتی باعث ریزش موی زنان و مردان شود. برای جلوگیری از ریزش مو توصیه می شود که اطلاعاتی در مورد غذاهایی که می توانند به جلوگیری از ریزش مو کمک کنند، دریافت کنید.

در تمامی مواردی که توضیح دادیم تمام زنان مستعد ریزش مو و طاسی می باشند. اما این مشکل در افراد زیر شایع تر است:
• زنانی که عادت به محکم بستن موهای خود دارند
• زنانی که به تازگی زایمان کرده اند
• زنانی که داروهای خاص با عوارض ریزش مو مصرف می کنند
• زنانی که از مواد شیمیایی مضر و آسیب زا به طور مکرر برای موهای خود استفاده می کنند
• زنان بالای ۴۰ سال

 

 

علائم نشان دهنده قطعیت ریزش مو
• کنده شدن موها با لمس ساده
• طاسی های منطقه ای و گسترش بخش های کم پشت شده مو
• مشاهده‌ مقدار زیادی مو روی بالشت، شانه و کف حمام
• ظاهر‌کم حجم موها در هنگام بستن مو

ارتباط ریزش مو با بارداری و شیردهی
یکی از شایع‌ترین دلایل ریزش مو در زنان، ریزش مو پس از بارداری است. به طور معمول در طول دوران بارداری تغییرات هورمونی به شکلی است که سبب کاهش ریزش و بهبود کیفیت موها می شود. با گذشت سه ماه از زایمان، اختلالی موقت در چرخه رشد موها ایجاد شده و ریزش مو رخ می دهد. این ریزش معمولا موقتی بوده و به زودی رشد مجدد موها اتفاق می افتد.
از آن جایی که ریزش موی زنان پس از بارداری، سه ماه پس از زایمان اتفاق می افتد. برخی این اتفاق را به فرایند شیردهی ارتباط می دهند. در حالی که این ریزش مو با شیردهی ارتباطی نداشته و در صورت قطع شیردهی، تغییری نخواهد کرد.

ما در کلینیک تخصصی زیبایی پوست و مو سحر آماده خدمت رسانی به تمامی بانوانی هستیم که به سلامت و زیبایی موهای خود اهمیت می دهند. برای مشاوره تخصصی در زمینه شناسایی علت ریزش مو و بررسی راهکارهای درمانی با ما تماس بگیرید.

 

مقالات مرتبط

نخ محرک رشد مو

ریزش مو یکی از معضلاتی است که کمتر کسی آن را تجربه نکرده است. این معضل اگرچه تحت تاثیر دلایل و شرایط متنوعی ایجاد می

 

کربوکسی تراپی مو

شاید شما هم در برهه ای از زندگی خود استرس و اضطراب طاس شدن را تجربه کرده باشید. دقیقا همان زمانی که حجم زیادی از

 

کاشت ابرو

نداشتن ابروهایی قرینه و یا داشتن ابروهایی کم پشت مسئله ای است که شاید نتواند تمام زیبایی واقعی چهره شما را نمایش دهد. به علاوه

 

درمان بیماری های مو

مو یکی از مهمترین مواردی است که نه تنها تاثیر به سزایی در ظاهر و زیبایی افراد می گذارد، بلکه در عزت نفس و برخورد

 

کاشت ریش

پیوند مو تنها یک عمل زیبایی نیست؛ بلکه علاوه بر زیبایی می تواند عزت نفس و امید را به شخصیت و زندگی شما بازگرداند و

 

ریزش مو در آقایان

به طور معمول افراد روزانه حدود ۵۰ تا ۱۰۰ عدد از تار موهای خود را از دست می دهند. که این میزان طبیعی بوده و

 

ریزش مو در کرونا

طی دو سال اخیر که جهان درگیر ویروس کرونا شده است، پزشکان شاهد افزایش چشمگیر بیمارانی هستند که به طور غیرعادی دچار ریزش مو پس

 

پیاز مو

اگرچه به نظر می رسد مو دارای ساختار ساده ایست، اما شامل بخش ها و قسمت های مختلفی است که در حفظ سلامت مو عملکردهای

 

مروارید مو

مو یکی از بخش های مهم در بدن است که نقشی اساسی در ظاهر و زیبایی افراد دارد. این بخش همانند هر قسمت دیگری در

 

جهت دریافت مشاوره رایگان با کارشناسان کلینیک سحر، فرم زیر را تکمیل کنید، تا در اولین فرصت با شما تماس بگیریم.

 

 

 

جهت مشاوره رایگان فرم زیر را پر کنید تا با شما تماس بگیریم.

  نام و نام خانوادگی:

  شماره تماس:

  زمینه مشاوره:

  اگر این مقاله را دوست داشتید، با دوستانتان به اشتراک بگذارید.

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  Call Now Buttonتماس سریع (لمس کنید)